Być jak… Midge Ure

Jedni marzą, żeby być mieć ruchy jak Mick Jagger, inni żeby mieć głos jak Barry White, a ja bym chciał mieć taki klasyczny wygląd jak Midge Ure z lat .80 z czasów Ultravox. Na teledysku do Vienna wygląda genialnie i to mówię jako facet – z takim wyglądem dziewczyny lgnęłyby do mnie :] Tylko jak tu taki wąsik i baczki wyhodować? Ktokolwiek domyśla się co mi się nagle na Midge’a zebrało?

Tak, to nie przypadek. 28 maja premierę miała nowa płyta grupy Ultravox pt. „Brilliant”. Oficjalnie reklamowana jako pierwsze wydawnictwo studyjne od 28 lat, ja bym dodał „w oryginalnym składzie”, bo 1986 rok przyniósł jeszcze „U-Vox”, nie wspominając o próbach zebrania nowego składu z początku lat .90 przez Billy’ego Currie… Kto by się spodziewał, że Ultravox w ogóle wróci? A tym bardziej, że wróci w oryginalnym składzie? Tytułowym singlem zachwycam się już od kilku tygodni, a nieco więcej udało się usłyszeć w radiowej Trójce. Pierwotnie Midge Ure mówił, że do reaktywacji nie dojdzie nigdy. Gdy w kwietniu 2009 roku zespół jednak zebrał się na potrzeby obchodów 20-lecia od wydania „Rage in Eden” na trasę „Return to Eden” – Midge stwierdził, że nie ma w planach nowego materiału. Jak to dobrze, że stało się inaczej i jak to dobrze, że nie było to planowane, tylko spontaniczne. Wiecie, gdy się coś planuje, to następnie żyje się pod presją tego planu – trzeba go zrealizować, bo jak nie, to będzie rozczarowanie. Gdy nie ma planów i zobowiązań, to znika ryzyko. A muzyka Ultravox wymaga spontaniczności, nie tworzenia „na siłę”.


Wspomniana „Vienna” – jakby ktoś nie wiedział jak wyglądał Midge Ure lub kojarzył go tylko z solowego „If I was”.

Osobną sprawą jest piękno porozumienia się. Są zespoły, których członkowie nie porozumieli się, gdy był na to czas. A czas upływa. W pewnym momencie okazuje się, że już nawet gdyby się chciało porozumieć – nie można, bo ktoś odszedł. Czas minął. Na szczęście nie wszyscy marnują swoje szanse. The Police ruszyli swego czasu w trasę, Genesis też zdążyli zanim Phil Collins wycofał się z branży muzycznej (przykład nieco naciągany, bo jest jeszcze kwestia Genesis, a Peter Gabriel). Wprawdzie nowego materiału to nie przyniosło jak w przypadku Ultravox, ale to lepsze niż okopać się i stwierdzić, że „ja z nimi grać nie będę”.


„Visions in Blue”, kiedyś potwornie gorszący teledysk, teraz nagich kobiet w teledyskach nie brakuje. Różnica jest taka, że to tutaj, to jest artyzm, nagość jest jednym z wielu elementów, narzędziem w rękach artysty, a nie atrakcją samą w sobie. Klipy produkowane obecnie to zwykłe obleśne machanie piersiami i tyłkami…

No ale wracając do sedna – z tego, co udało się mi usłyszeć z „Brilliant” jak do tej pory – mimo upływu lat nadal niesamowite, złożone aranżacje, nadal wysublimowana warstwa tekstowa, nadal świetny głos Midge’a. To nie te czasy, żeby powtórzyć sukces Vienny, ani ducha nagrań z lat .80, bo zmieniło się wszystko – od instrumentów po sposoby realizacji. Mimo tego jest to nadal muzyka na najwyższym poziomie, totalnie wyróżniająca i odróżniająca się od tego, co spotykamy w TV i w radiu na każdym kroku. Nie da się nie rozpoznać wyjątkowego, unikalnego stylu, którego nie jest w stanie zabić upływający czas.


Tak brzmi Ultravox w 2012 roku – tytułowy utwór z płyty „Brilliant” i zarazem singiel promujący wydawnictwo.

W ramach informacji:
1) Tytułowy utwór „Brilliant” znalazł się w zestawie do głosowania Listy Przebojów Trójki. W notowaniu 1583 z 1 czerwca 2012 zadebiutował w poczekalni na miejscu 46. Byłoby pięknie, gdyby udało się pomóc mu wejść do trzydziestki. Wiecie co trzeba robić – głosujemy 😉

2) Piotr Stelmach zapowiedział na przyszłą sobotę całość lub pierwszą część telefonicznej rozmowy z Midge Ure (w zależności od możliwości czasowych). Jeśli się uda, to zapraszam wszystkich w najbliższą sobotę 9 czerwca przed radioodbiorniki od 16:00. Audycja Myśliwiecka 3/5/7 na antenie radiowej Trójki. Podejrzewam, że nie zabraknie kilku nagrań z nowej płyty Ultravox.

Jedno przemyślenie na temat “Być jak… Midge Ure

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.