Unitra/Diora nadal rządzi!

W poprzednim wpisie wspomniałem, że wspomnę nieco o mojej pobocznej drobnej pasji. Lubię, cenię i korzystam na co dzień z oryginalnego sprzętu audio od Unitry (konkretnie od Diory). Mam skromną kolekcję urządzeń audio Unitry, żaden szok, nic nietypowego – wszystkie posiadane przeze mnie konstrukcje są powszechne i popularne. Kolekcja jest niestety rozbita na dwie lokalizacje, na miejscu mam tylko to, z czego korzystam.

Moje uwielbienie dla sprzętu audio Unitry zapoczątkował (nieświadomie) nieżyjący już ojciec, który był posiadaczem zestawu składającego się z amplitunera Amator 2b Stereo (Diora DSS-201) oraz magnetofonu kasetowego ZRK M-531 S. Sam chyba zbytnim fanem muzyki nie był, radio grywało rzadko (z czasów które pamiętam). Obydwa sprzęty z czasem przeszły pod moją jurysdykcję. Cały zestaw jest chyba jeszcze sprawny, choć dawno nie miałem możliwości sprawdzić (tuner FM w Amatorze nie został przestrojony). Gdy jeszcze czasami dźwięk Amatora gościł w domu – zawsze byłem pod wrażeniem głębi, barwy dźwięku płynącej z (i tak już wtedy podniszczonych) głośników (przypuszczalnie jakiś zestaw oryginalny, modelu nie pamiętam).

Jednocześnie za sprawą różnych zbiegów okoliczności w domu pojawiały się inne sprzęty Unitry, w tym:
– Ślęża (Diora DMT-312, obecnie niesprawne)
Taraban 2 (Diora DMP-602, sprawne, nieprzestrojone na górny UKF)
Taraban 3 (Diora R-510, sprawne, przestrojone)
Major (Eltra MOT-759, kompletnie zdewastowane 🙁 )
ZRK ZK-140T (magnetofon szpulowy, gdy go ostatnio uruchamiałem – jeszcze działał, ale sporo przeszedł)
Narcyz (Fonica G-260, gramofon, gdy ostatnio go uruchamiałem – był sprawny)
Fonica WG-550 (gramofon, napęd sprawny, wyjście dźwięku – nie)
– jest jeszcze przenośny radiomagnetofon, zbliżony do ZRK RM-121, ale nieco inny z wyglądu, nie pamiętam modelu; gdy zajrzę w rodzinne strony, to postaram się to sprawdzić, co ciekawe – do tego modelu była dodana kaseta „testowa”, która przypuszczalnie jeszcze istnieje, choć nie wiem w jakim stanie, chyba nawet dokładnie taka:

Ja w tym czasie trochę zdradzałem Unitrę – dostałem w prezencie radiomagnetofon Sherion (jakiś azjatycki shit) i jakoś z wygodnictwa korzystałem z niego na co dzień. Do tematu Unitry wróciłem ok. 5 lat temu (a może nieco więcej), trochę z przypadku – szukając uniwersalnego sprzętu, który posłużyłby jednocześnie za radio i wzmacniacz do komputera o dobrym brzmieniu (tj. lepszym niż popularne zestawy głośnikowe do PC). Mając dobre wspomnienia z czasów zestawu ojca – zakupiłem własnego Amatora z zestawem głośnikowym „samoróbką” (ale złożonym przez osobę z pojęciem – kolumny grają do dziś, nawet teraz w tle jak piszę te słowa).

W zasadzie to nawet zakupiłem dwa Amatory 😉 Moją własnością stały się sprawne: Amator 2 (DSS-201) i Amator 3 (AWS-110). Zakupiłem dwa po części obawiając się ew. awarii jednego z nich, a po trochu także z faktu, że nie wiedziałem czego spodziewać się po Amatorze 3 – nowe nie zawsze znaczy lepsze. Na szczęście na Amatorze 3 się nie zawiodłem i nie zawodzę się do teraz, bo właśnie gra w tle. Został przestrojony i służy mi wiernie od kilku lat (nie licząc drobnej awarii, którą udało się usunąć w warunkach serwisowych). Jako fan radia – jeśli tylko jestem w domu, to zawsze w tle gra u mnie właśnie Amator 3 i nie wyobrażam sobie choćby zasnąć w ciszy – Amator musi grać w tle. Gra całą noc, oczywiście cichutko, żeby nie przeszkadzać sąsiadom – słucham zawsze tak, aby moja pasja nie wadziła nikomu. Jedynie na pal mogą mnie nabić ekolodzy, bo marnuję prąd – jak zasnę radio gra dalej 😉 Mam w planach zorganizowanie wyłącznika czasowego, tylko sęk w tym, że jak mi radio zgaśnie a jeszcze nie zasnę, to będę niepocieszony 😛

Amplituner Unitra Diora Amator 3 AWS-110

Amplituner Unitra Diora Amator 3 AWS-110 - w trakcie pracy

Ostatnio do mojej kolekcji dołączyłem jeszcze jeden sprzęt. Rozglądałem się za czymś, co miałoby nowocześniejszą możliwość wprowadzenia dźwięku z urządzenia zewnętrznego, niż DIN. Ponieważ na Radmora mnie nie stać (ceny odnowionych dochodzą do naprawdę wysokich wartości, co wydatnie świadczy o klasie sprzętu z jakim mamy do czynienia), to po analizie sprzętów oferowanych pod znakiem Unitra uznałem że następnym modelem, nad którym warto się pochylić jest Tosca. Polowałem na AWS-306 lub AWS-307/3071. Ostatecznie trafiłem na srebrny 306. Stan techniczny był średni (m.in. połamane przyciski od zakresów fal – udało mi się to dokupić osobno i wymienić, porysowana obudowa, zwłaszcza boki), ale amplituner po kilku drobnych czynnościach zagrał. To właśnie była ta moja niewielka radość z piątku 😉

Amplituner Unitra Diora Tosca AWS-306 - czyszczenie, wymiana przycisków

Amplituner Unitra Diora Tosca AWS-306 - czyszczenie, wymiana przycisków


Amplituner Unitra Diora Tosca AWS-306 - w trakcie pracy

Amplituner Unitra Diora Tosca AWS-306 - w trakcie pracy

Mam jeszcze „boombox’a” od Hyundai’a (TRC 702 DRU3). Fajny – odtwarza kasety, płyty CD/MP3, czyta MP3 z pamięci i dysków przenośnych, ale co z tego jak dźwięk ma po prostu marny, do Amatora/Tośki się nie umywa pod żadnym względem. Czuć chińszczyzną. Dlatego właśnie sprzęty od Unitry rządziły, nadal rządzą i rządzić będą (rzecz jasna te stare, bo takich urządzeń już się u nas nie produkuje). Kto raz posłucha dobrego brzmienia klasycznego sprzętu z logo Unitry na przedzie, z dobrych głośników, nie będzie chciał więcej słuchać chińszczyzny.

Zdjęcia póki co tylko tego, co zabrałem ze sobą w tułaczkę po świecie (Amator 3 i świeży nabytek Tosca AWS-306). Reszta sprzętów jest magazynowana w rodzinnych stronach. Dołożyłem starań, aby warunki przechowywania były możliwie najlepsze, ale m.in. wspomniana Ślęża niestety znajduje się w kiepskiej lokalizacji.

Aktualizacja: zawitałem w rodzinne strony, więc dostawa fotek, nadal nie wszystko – reszta przy kolejnej okazji, oprócz wspomnianego wcześniej ZRK M-531 S, który niestety bez mojej wiedzy z moich zasobów wyparował 🙁 Cała reszta sprzętów jest.

Taraban 2 - w trakcie pracy + bonusowo na nim uszkodzone Safari 5

Taraban 2 - w trakcie pracy + bonusowo na nim uszkodzone Safari 5


Amator 2 - można poznać po wychyłowym wskaźniku dostrojenia stacji

Amator 2 - można poznać po wychyłowym wskaźniku dostrojenia stacji


Amator 2b - brak wskaźnika dostrojenia stacji

Amator 2b - brak wskaźnika dostrojenia stacji


Major od Eltry, a w zasadzie jego resztki :(

Major od Eltry, a w zasadzie jego resztki 🙁


Jedna z komumn z zestawu od Amatora 2b, mam... 3 (tak nietypowo nieparzyście)

Jedna z komumn z zestawu od Amatora 2b, mam... 3 (tak nietypowo nieparzyście)


Odpowiedź na zapytanie @xyz - wspomniane wcześniej samoróbki

Odpowiedź na zapytanie @xyz - wspomniane wcześniej samoróbki

2 przemyślenia na temat “Unitra/Diora nadal rządzi!

  1. Póki co daję to, co mam pod Amatora, tj. zakupione kiedyś od kogoś „samoróbki” (?), bez maskownic, ale sprawdzone i zaprawione w bojach.

    Docelowo zostaną wymienione na jakiś zestaw oryginalny, regenerowany, ale klasyczny, nie nowy, coś w czym maczał palce Tonsil, ale to wymaga zabezpieczenia budżetu i większego zapoznania się z tematem głośników z mojej strony.

    PS: Przepraszam wszystkich za jakość zdjęć. Jak widać fotografem to ja na pewno nie zostanę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.