Wersje nightly Thunderbird’a, a rozszerzenia

W kręgu zaawansowanych userów zapewne to nie będzie nic odkrywczego, ale wstawiam dla siebie ku pamięci 😉 Często korciło mnie do korzystania z wersji nightly klienta pocztowego Mozilla Thunderbird. W tej chwili jest już nawet wydanie 7.0 (Shredder). Ostatnio tym bardziej, bo stale dostępne są wersje lokalizowane, w tym polska (katalogi z „l10n” na FTP Mozilli), a sam Shredder ma funkcję autoupdate, czyli nie muszę się zbytnio angażować w poszukiwanie nowych wydań nightly, same się znajdują 😉

Lubię eksperymentować. Dość często korzystam z testowych/niestabilnych wersji różnych programów. Owszem – crash zdarzy się raz, czy dwa, ale obecność nowych funkcji, czy zmian w UI rekompensuje mi to 😉

Niestety przy Thunderbirdzie irytujące są blokady wersji rozszerzeń, tj. dany dodatek nie instaluje się na kliencie w wersji wyższej od (przeważnie) 3.1x/3.2x itp. Oczywiście ma to logiczne uzasadnienie – jeśli sam program może zachowywać się niestabilnie, to dzięki wtyczkom napisanym dla innych wersji aplikacji sytuacja może się pogorszyć. Ponieważ jednak zdaję sobie z tego sprawę i mimo wszystko chciałbym spróbować – dla mnie brak takiej możliwości był dość irytujący. Był, ponieważ okazało się, że rozwiązanie jest banalne i w zasadzie można zmusić dowolny dodatek do instalacji na dowolnej wersji Thunderbirda (w FireFoxie da się po prostu wyłączyć sprawdzanie kompatybilności – dla Thunderbird’a nie wiem jak to zrobić, „extensions.checkCompatibility” na false nie działa, więc zaatakowałem od innej strony :] ).

Zanim przystąpię do opisu – ostrzegam, że jak ktoś chce to zrobić, to niechaj wie, że korzystając z niestabilnej wersji programu i dokładając do niej wtyczki nie przystosowane do tego wydania – zaprawdę źle czyni. A jeśli dodatkowo odważy się zgłosić błąd przy takiej konfiguracji z wrzuconymi wtyczkami, to wiedz, że szatan się nim interesuje 😉 Poważnie: po prostu tak robić nie należy, bo miesza się deweloperom. Błąd może być z winy wtyczki i czasami nawet jej wyłączenie nie pomoże (jeśli coś namieszała w konfiguracji programu). Dlatego jeśli się decydujesz – po prostu zapomnij o zgłaszaniu jakichkolwiek problemów.

Modyfikacja jest możliwa tylko jeśli później zainstalujemy dodatek z pliku, więc najpierw ściągamy go na HDD. Jest to plik o rozszerzeniu .xpi. Zmieniamy rozszerzenie na .zip i otwieramy dowolnym programem archiwizującym, jak darmowy 7zip. W środku w katalogu głównym leży install.rdf. Jest to zwykły plik XML, można go otworzyć w jakimkolwiek sensownym edytorze tekstowym (polecam Notepad2, systemowy Notatnik odpada, bo robi kaszankę z Enterów).

Szukamy czegoś w stylu:

Kod install.rdf

Ogólnie chodzi o to samo, tylko różne wariacje. maxVersion to jest to, czego szukamy. Zmieniamy na jakąś abstrakcję typu 9.9.*, wrzucamy plik ponownie do archiwum (podmieniamy), wracamy do rozszerzenia .xpi i instalujemy, ładując plik. Jeśli nic nie przekombinowaliśmy – Thunderbird poprosi o restart i po nim rozszerzenie działa albo nie 😉 Zależy jak duże zmiany w programie nastąpiły. Ja potrzebowałem następujących dodatków:

Contacts Sidebar 0.8 pre2 (po instalacji na Shredder 7.0 – raczej OK)
DispMUA 1.6.6 (Display Mail User Agent, taki bajer, ale się przyzwyczaiłem 😉 na Shredderze – OK)
ImportExportTools 2.6.0.3 (OK – coś zaimportowałem i poszło)
MinimizeToTray Plus 1.0.9 (na Shredderze startuje, ale nie spełnia swojej roli, czyli jak mi świecił na pasku zadań, tak nadal świeci i do traya przejść nie chce)

Ostrzegam, że jeśli ten wpis komukolwiek pomoże, to bawicie się na własną odpowiedzialność. Zarówno Mozilla jak i autorzy wtyczek na 99,9% nie ucieszyliby się z takiej ingerencji.

Dodatkowym minusem jest fakt, że jeśli wybrane rozszerzenie będzie mieć aktualizację, to jej automatyczne pobranie zapewne zakończy się wyłączeniem wtyczki po restarcie programu, jako niezgodnej z zainstalowaną wersją Thunderbird’a, więc aktualizacje dodatków niestety raczej także ręcznie…

Shredder 7.0 pre Alpha 1

Dodano 1-08-2011

Małe uzupełnienie, bo okazuje się, że nie zawsze jest tak prościutko 😉 Jeśli w archiwum z rozszerzeniem jest katalog META-INF, to należy zajrzeć do plików się tam znajdujących. W nich może być zlokalizowana suma kontrolna plików z archiwum, co ma zabezpieczyć przed dostarczeniem wtyczki w wersji zmodyfikowanej przez osobę trzecią. Zabezpieczenie to zbyt finezyjne nie jest, bo wystarcza po zmianie wspomnianego wyżej pliku install.rdf – znaleźć wpisy z sumami kontrolnymi install.rdf w plikach w katalogu META-INF i najlepiej też je pokasować (bo przecież wiemy, że my sami modyfikujemy wtyczkę). Po takiej operacji Thunderbird nie wypluje już, że rozszerzenie wydaje się być uszkodzone, tylko posłusznie je zainstaluje.

Temat wyszedł w związku z zamiennikiem niedziałającego MinimizeToTray Plus. Pojawił się zamiast niego MinimizeToTray revived (MinTrayR), który po wprowadzeniu modyfikacji wersji ze Shredderem działa świetnie, ale właśnie miał to dodatkowe zabezpieczenie przed modyfikowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.